עו"ד רונן אבניאל (ביטוח לאומי)
 
רונן אבניאל- משרד עורכי דין
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ייעוץ וייצוג משפטי מול ביטוח לאומי וחברות הביטוח
 
אנחנו נלווה ונעניק לכם שירות מקיף, הכולל תמיכה לאורך כל התהליך, וייצוג מקצועי ויעיל מול כל הגופים הרלבנטיים.
 
יש לכם אל מי לפנות!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

קצבת ניידות

 

כל הפרטים החשובים על קצבת ניידות

 

מי זכאי לקצבת ניידות, מה קורה כשיוצאים מהארץ ובאילו מקרים תשלום הקצבה יופסק? כל התשובות לכל השאלות בנושא

 
קצבת ניידות היא קצבה שמספק הביטוח הלאומי לאדם המוגבל בניידות שעונה על מספר תנאים בסיסיים. חשוב להדגיש כי אין זה משנה אם מדובר באדם בעל רכב או אדם ללא רכב אם כי בכל מקרה ישנם תנאים שונים ובכל קטגוריה ישנם תת-תנאים המתייחסים למצבים שונים. כך לדוגמה, אם מדובר בבעל רכב שנרכש באמצעות הלוואה עומדת, שמו של המוגבל בניידות חייב להופיע ברישיון הרכב. זאת לעומת מצב שבו הרכב נרכש ללא הלוואה עומדת, שבו אין צורך בכך ששם המוגבל יופיע ברישיון הרכב.
 

מהם תנאי הזכאות במקרה שבו מדובר במוגבל בניידות ללא רכב?

 
גם מוגבלי ניידות שאינם בעלי רכבים, זכאים להשתתפות בהוצאות הניידות שלהם בתנאים מסוימים, התקפים גם לבעלי רכבים שרכבם מושבת. סך הכול ישנם ארבעה מקרים עיקריים שבהם ניתן ליהנות מזכאות להלן:
 
  1. המוגבל בניידות הוא בגיר, נקבעה לו מוגבלות בניידות בשיעור של 80 אחוז לכל הפחות, הוא איננו נכה לפי חוק הביטוח הלאומי והוא משתכר.
  2. המוגבל בניידות הוא בגיר, נקבעה לו מוגבלות בשיעור של 100 אחוז (או שוועדה רפואית קבעה שהוא זקוק לכיסא גלגלים והוא אכן משתמש בכיסא גלגלים) ובנוסף הוא מקבל קצבה לשירותים מיוחדים.
  3. נקבעה למוגבל בניידות מוגבלות בשיעור של 80 אחוז לפחות (או שוועדה רפואית קבעה שהוא זקוק לכיסא גלגלים והוא אכן משתמש בכיסא גלגלים) ובנוסף הוא מקבל קצבה לילד נכה.
  4. המוגבל בניידות הוא בגיר ונקבעה לו מוגבלות בשיעור של 100 אחוז או שהוא קטין עם מוגבלות בניידות של 80% לפחות או שוועדה רפואית קבעה שהוא זקוק לכיסא גלגלים והוא אכן משתמש בכיסא גלגלים, בנוסף לכך הוא שוהה במוסד ולפחות שש פעמים מדי חודש הוא יוצא מהמוסד ברכב מנועי למטרות התנדבות, שיקום, פעילות חברתית, עבודה או לימודים (בזמן שאין אף גוף שנושא בהוצאות הכרוכות ביציאות הנ"ל). מעבר לכל זה, המוגבל בניידות זכאי לקבלת קצבה לילד נכה או שירותים מיוחדים אך אינו יכול לקבל את הקצבה משום שהוא שוהה במוסד.
 

מה קורה שנוסעים לחו"ל?

 
גם במקרה של נסיעות לחו"ל, מתייחסים למספר מצבים שונים. אם לדוגמה לפני היציאה מהארץ קצבת הניידות התקבלה במשך שלושה חודשים רצופים ומעלה, המוסד לביטוח לאומי ימשיך לשלם את הקצבה במשך שלושה חודשים שלמים לאחר שהמבוטח יצא מהארץ. לעומת זאת אם הקצבה שולמה במשך פחות משלושה חודשים ברציפות והמוגבל בניידות לא נמצא בארץ במשך יותר מחודש קלנדרי אחד, התשלום של הקצבה יופסק בראשון בחודש שלאחר היציאה מהארץ.

כמו כן ניתן לשלם למוגבל בניידות שנמצא בחו"ל בנוסף לקצבת ניידות, גם "קצבת חסר רכב" תחת תנאים מסוימים. זהו המצב למשל במקרים שבהם מדובר בשליחות לחו"ל מטעם המדינה או מטעם מעסיק ישראלי וכן במקרים שבהם השהייה בחו"ל היא לצורך טיפול רפואי.
 

באילו מקרים הזכאות מתבטלת?

 
חשוב לציין כי ישנה שורה ארוכה של מקרים שבהם הזכאות לקצבה מתבטלת, כשבין היתר מדובר במקרים הבאים:
 
  • הרכב נמכר
  • המבוטח הלך לעולמו
  • אחד מהתנאים המזכים בקצבת ניידות הפסיק להתקיים
  • הרכב ניזוק בתאונה לפני יותר משלושה חודשים ושמאי שהוסמך על ידי המוסד לביטוח לאומי קבע כי לא ניתן לתקן את הרכב באופן שיאפשר למוגבל בניידות להשתמש בו
  • המוגבל בניידות לא השתמש ברכב שבבעלותו במשך תקופה של יותר משלושה חודשים
 
לסיום נציין כי סכום הקצבה לחסרי רכב נכון ל-2021 עומד על 2,364 שקלים ואילו סכום הקצבה לבעלי רכבים משתנה בהתאם למרכיבים שונים כמו גודל הרכב, אחוז המוגבלות וכיו"ב ונע בין מאות שקלים לקרוב ל-10,000 שקלים. במקרים שבהם מדובר במוגבל בניידות שהינו בעל רכב תקין ומקום העבודה שלו מרוחק לפחות 40 ק"מ מביתו, ניתן יהיה לקבל תוספת לקצבה.