עו"ד רונן אבניאל (ביטוח לאומי)
 
רונן אבניאל- משרד עורכי דין
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ייעוץ וייצוג משפטי מול ביטוח לאומי וחברות הביטוח
 
אנחנו נלווה ונעניק לכם שירות מקיף, הכולל תמיכה לאורך כל התהליך, וייצוג מקצועי ויעיל מול כל הגופים הרלבנטיים.
 
יש לכם אל מי לפנות!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מחלת מקצוע

 

תקדימים מרתקים בתחום מחלות המקצוע ותאונות עבודה

 

הספרית שעמדה במשך שעות ארוכות מדי יום על הרגליים, הגננת שסבלה מפריצת דיסק ובעל הפאב שלא עישן סיגריה מימיו ובכל זאת חלה בסרטן הריאות

 
מחלת מקצוע היא מחלה שהתפרצה בעקבות תנאי העבודה של החולה. במקרים רבים קל מאוד לקשור את תנאי העבודה להתפרצות המחלה בקשר של סיבה ותוצאה. כך לדוגמה אם מדובר באדם שהחל לסבול מהידרדרות בשמיעה לאחר שעבד במשך שנים במקום רועש במיוחד, ככול הנראה הוא לא יתקשה במיוחד להוכיח שתנאי העבודה הם אלו שהובילו להידרדרות בשמיעה.

בדיוק כך אדם שבמשך עשרות שנים עבד בתנוחה מסוימת שהפעילה לחץ גבוה מהרגיל על מפרקי הברכיים שלו, קרוב לוודאי שלא יתקשה להוכיח שהוא סובל ממחלת מקצוע במקרה שיפתח בעיות חמורות בסחוסי הברכיים.

למרבה הצער, ישנם גם מקרים שבהם למרות שמקור המחלה בתנאי העבודה של החולה, זה האחרון כלל לא טורח לברר האם ניתן להכיר במחלתו כמחלת מקצוע. במאמר שלפניכם, נפרט אודות שלושה מקרים אמיתיים שבהם הוכרו מחלות מסוימות כמחלות או תאונות מקצוע, לעיתים למרות התנגדות ראשונית של המוסד לביטוח לאומי.
 

הספרית שהחלה לסבול מדליות וכאבים עזים ברגליים

 
תושבת נצרת החלה לסבול מדליות שטחיות וכאבים עזים ברגליים, כעשור לאחר שהחלה לעבוד כספרית עצמאית שישה ימים בשבוע. לאחר שתביעתה לקבל הכרה כנפגעת עבודה נדחתה על ידי המוסד לביטוח הלאומי, הגישה תביעה לבית הדין לעבודה בנצרת. המומחה שסיפק את חוות הדעת הרפואית לבית הדין לעבודה בנצרת, ציין כי ידוע כיום שישנו קשר בין עמידה ממושכת ומיעוט הליכה לבין אי ספיקה כרונית של הוורידים ברגליים. לאור זאת, למרות ההתנגדות של המוסד לביטוח לאומי, בית המשפט פסק כי יש להכיר בדליות ברגליה של התובעת כפגיעה בעבודה (על דרך המיקרו-טראומה). מעבר לכך, כבוד השופטת פסקה כי המוסד לביטוח לאומי צריך לשלם לתובעת הוצאות שכר טרחה של עורך דין על סך 3,000 שקלים.
 

הגננת שסבלה מפריצת דיסק

 
גננת מחיפה, שנהגה להתכופף מדי יום פעמים רבות במסגרת עבודתה, סבלה במשך שנים מכאבי גב חוזרים ונשנים. בסופו של דבר הומלץ לה לעבור ניתוח בגב. לאחר שהמוסד לביטוח הלאומי דחה את תביעתה לקבל הכרה כנפגעת עבודה, הגישה תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה. המומחה הרפואי שמונה על ידי בית הדין קבע כי ישנו קשר סיבתי בין ההתכופפויות הרבות לבין הנזק שנגרם לתובעת וכי מדובר בתאונת עבודה לפי עיקרון המיקרו-טראומה ולא בתהליך תחלואתי וכי יש להכיר בתובעת כנפגעת תאונת עבודה. גם במקרה הזה, בית הדין קיבל את עמדתו של המומחה הרפואי ואילץ את המוסד לביטוח לאומי לשנות את קביעתו הראשונית.
 

בעל הפאב שחלה בסרטן הריאות

 
המקרה האחרון שנביא במאמר זה התרחש אף הוא בחיפה, באחד הפאבים הוותיקים בכרמל. במקרה הזה, בעל הפאב המיתולוגי גילה לתדהמתו כי הוא חולה בסרטן הריאות וזאת למרות שמעולם לא עישן. רופא מומחה אליו פנה קבע כי אין ספק ולו הקל שבקלים שהמחלה התפרצה כתוצאה מעישון פסיבי ולכן בעל הפאב פנה למוסד לביטוח לאומי על מנת שמחלתו תוכר כפגיעה בעבודה. במקרה הזה, המוסד לביטוח לאומי הכיר במחלתו כפגיעה בעבודה, מבלי שהיה צריך להיאבק על מימוש זכויותיו בבית המשפט.

מה שחשוב להבין מכל האמור לעיל הוא שישנם מצבים רבים שבהם מחלות ופגיעות שונות עשויות לקבל הכרה כפגיעות עבודה, תאונות ומחלות מקצוע. מעבר לכך, גם במקרים שבהם המוסד לביטוח לאומי דוחה את הבקשה לקבלת הכרה כנפגעי עבודה על הסף, אין שום סיבה להרים ידיים ולוותר על הזכויות המגיעות לכם. תחת זאת יש להגיע לפגישת ייעוץ עם עורך דין מקצועי המייצג עובדים בתביעות מול המוסד לביטוח לאומי ולהתחיל לגבש אסטרטגיה על מנת לגרום למוסד לביטוח לאומי לעשות את הדבר הנכון.