עו"ד רונן אבניאל (ביטוח לאומי)
 
רונן אבניאל- משרד עורכי דין
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ייעוץ וייצוג משפטי מול ביטוח לאומי וחברות הביטוח
 
אנחנו נלווה ונעניק לכם שירות מקיף, הכולל תמיכה לאורך כל התהליך, וייצוג מקצועי ויעיל מול כל הגופים הרלבנטיים.
 
יש לכם אל מי לפנות!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ייצוג מול המוסד לביטוח לאומי

 

כל מה שצריך לדעת על עלות הייצוג מול המוסד לביטוח לאומי

 

כיצד מחושב שכר הטרחה של עורכי דין המלווים ומייצגים לקוחות מול המוסד לביטוח לאומי?

 
רבים לא יודעים זאת, אך עורכי דין המייצגים לקוחות בתביעות לקבלת קצבאות שונות מהמוסד לביטוח לאומי, לא רשאים לגבות מלקוחותיהם כל סכום שהוא העולם על רוחם. זאת כיוון שהסכום שבאפשרותם לגבות מוגבל על פי חוק ולמעשה אין זה משנה אם מדובר בעורכי דין, יועצי מס, רואי חשבון או חברת למיצוי זכויות. מעבר לכך, גם אם תובע הגמלה מסכים לכך, עדיין לא ניתן לגבות סכום הגבוה מזה הקבוע החוק. כמו כן תשלום שכר הטרחה מותנה בהצלחת התביעה.
 

כיצד מחשבים את שכר הטרחה?

 
שכר הטרחה מחושב כאחוז מהגמלה שהתקבלה, כשלכל סוג טיפול בתביעה, אחוזים שונים משלו. כך למשל, אם מדובר על ייצוג והופעה של עו"ד בוועדת עררים או וועדה רפואית, שכר הטרחה המרבי שניתן לגבות במקרה של גמלה שאינה עולה על 1,222 שקלים (גמלה בסכום נמוך נכון ל-2021) הוא 10.25% מהגמלה בתוספת דמי פתיחת תיק וסכום יסוד או 12.25% מהגמלה. לעומת זאת השכר המרבי שניתן לגבות במקרה של גמלה שאינה בסכום נמוך הוא 11.25% מהגמלה בתוספת 814 שקלים (דמי פתיחת תיק נכון ל-2021) או 12.25% מהגמלה.

אחוזים גבוהים יותר ישולמו במקרה של ייצוג והופעה בבית הדין לעבודה (כשעורך הדין מייצג את הלקוח מול המוסד לביטוח לאומי), כשבמקרה הזה שכר הטרחה המרבי יעמוד על 24% מהגמלה בתוספת דמי פתיחת תיק או 25.5% מהגמלה המקרה של גמלה שאינה בסכום נמוך או 23% בתוספת סכום יסוד ודמי פתיחת תיק או 25.5% מהגמלה במקרה של גמלה בסכום נמוך.

 

באילו מקרים שכר הטרחה לא מחושב כאחוז מהגמלה?

 
ישנם מספר מקרים שבהם שכר הטרחה המרבי כולל דמי פתיחת תיק וסכום יסוד בלבד או דמי פתיחת תיק בלבד. בין השאר מדובר בייצוג או סיוע בתביעה שבה לפי נוהלי המוסד לביטוח לאומי אין צורך לזמן את המבוטח לוועדה רפואית. במקרה הזה, הרלוונטי למשל לקביעת אחוזי נכות עבור חולי סרטן, שכר הטרחה המרבי יהיה דמי פתיחת תיק וסכום יסוד בלבד.

כך גם שכר הטרחה המרבי עבור סיוע או ייצוג בתביעה להיוון בלבד כשהמייצג או המסייע לא ייצג או סייע בתביעה לקבלת הקצבה, הוא כגובה דמי פתיחת התיק בלבד.

 

כיצד מחושב שכר הטרחה המקסימלי במקרה שבו התובע קיבל גמלה לפני הגשת התביעה?

 
אם התובע קיבל גמלה אחרת לפני הגשת התביעה שאינה קצבת נכות כללית או גמלת הבטחת הכנסה ולאחר שתביעתו אושרה הגמלה הקודמת הופסקה, שכר הטרחה יחושב לפי ההפרש בין גובה הגמלה שהופסקה לגובה הגמלה החדשה.
 

מספר נקודות חשובות לסיום

 
  • למשך של עד 60 חודשים שכר הטרחה של עורך הדין יחושב לפי הגמלה שיקבל המבוטח בפועל
  • החישוב של 60 החודשים יהיה מהיום שבו המבוטח התחיל לקבל את הגמלה וזאת גם במקרים שבהם הגמלה התקבלה לפני אישור התביעה או לפני הגשת התביעה
  • במקרים שבהם בשל קיזוז חוב למוסד לביטוח לאומי הגמלה שהתקבלה בפועל היא בסכום נמוך יותר מהגמלה שנקבעה, עדיין שכר הטרחה יחושב לפי הגמלה שנקבעה ולא לפי הגמלה שהתקבלה