עו"ד רונן אבניאל (ביטוח לאומי)
 
רונן אבניאל- משרד עורכי דין
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ייעוץ וייצוג משפטי מול ביטוח לאומי וחברות הביטוח
 
אנחנו נלווה ונעניק לכם שירות מקיף, הכולל תמיכה לאורך כל התהליך, וייצוג מקצועי ויעיל מול כל הגופים הרלבנטיים.
 
יש לכם אל מי לפנות!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ועדה רפואית

 

טיפים חשובים לקראת ועדה רפואית

 
בין אם מדובר על ועדה לקבלת פטור ממס הכנסה, ועדה רפואית לילד נכה או כל ועדה אחרת מטעם המוסד לביטוח לאומי, הכנה מוקדמת ורצינית, תסייע לכם להציג את המקרה שלכם באופן המוצלח והטוב ביותר

רבים לא יודעים זאת, אך ישנה שורה ארוכה של טעויות שנוהגים לעשות מבוטחים המתייצבים בפני ועדה רפואית הפועלת מטעם המוסד לביטוח לאומי. טעויות אלו נעשות כמובן בתום לב אך עלולות ביוקר. כך לדוגמה, ישנם מבוטחים שמסיבות כאלו ואחרות מתעקשים להצניע את הקשיים שלהם בפני חברי הוועדה ולא חושפים את האמת כולה על מצבם התפקודי והרפואי.
במקרים אחרים, המבוטחים מציגים רק חלק מהמסמכים הרפואיים וישנם גם כאלו המשקרים במצח נחושה ומציגים מצג שווא שניתן בקלות לגלות שאינו נאמן למציאות. כל הטעויות האלו ועוד רבות אחרות הן כאלו שניתן בקלות להימנע מהן באמצעות הכנה מתאימה. במאמר שלפניכם תמצאו מספר טיפים שכל אדם שעתיד להתייצב בפני ועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי צריך להכיר.

 

כשזה מגיע לזמנים, לא לוקחים סיכונים

 
עליכם לוודא מראש שאתם יודעים באיזה חדר מתכנסת הוועדה, באיזה יום ובאיזו שעה. מובן שיתכן עיכוב ושתיאלצו להמתין מחוץ לחדר זמן מה עד שיקראו לכם. אך אל לכם לצאת מנקודת הנחה שבאפשרותכם להגיע באיחור. למעשה מומלץ מאוד להגיע זמן מה לפני שעת הזימון ליתר ביטחון.
 

הקפידו להתרכז ולהיות ממוקדים

 
ישנה חשיבות עליונה להגיע לוועדה מרוכזים לחלוטין וחלילה לא עייפים או מנומנמים. לכל מבוטח מוקדש זמן מוגבל ולכן יש לשמור על ריכוז ולא פחות חשוב מכך, על מיקוד. יש להציג את הדברים בצורה התמציתית והממוקדת ביותר, מבלי להשמיט פרטים מצד אחד אך מבלי להלאות בפרטים מצד שני. השאיפה הכללית היא להימנע מאזכור של פרטים שאינם רלוונטיים למקרה שלכם.

כיוון שמדובר במעמד שעשוי להלחיץ אתכם, מומלץ ביותר שתעלו את הדברים על הכתב וכן ש"תעשו חזרות לפני ההתייצבות בפני הוועדה. כמו כן למרות שהמסמכים הרפואיים הרלוונטיים למצבכם מועברים למוסד לביטוח הלאומי עם התביעה לפני ההתכנסות, עדיין מומלץ בחום להגיע לוועדה מצוידים בהעתקים של המסמכים השונים, לרבות סיכומי אשפוז, חוות דעת רפואית הכוללת הערכת אחוזי נכות, תיאור מחלה ועוד. חשוב ביותר גם לעבור על כל המסמכים לפני ההתייצבות בפני הוועדה ולשלוט היטב בחומר הרפואי הרלוונטי.

 

לא חותמים לפני שמוודאים

 
זהו ככול הנראה התנאי החשוב ביותר שכן אדם שאינו במצב סיעודי, אינו זקוק לגמלת סיעוד. המשמעות של הזדקקות לעזרת הזולת במידת רבה היא שהמבוטח זקוק לעזרה של אדם אחר על מנת לבצע פעולות יומיומיות במרחב הביתי ובכלל זה להתהלך בבית, להתרחץ, לאכול ולהתלבש. לחילופין ניתן יהיה לעמוד בתנאי השלישי אם ניתן יהיה להוכיח שהמבוטח זקוק להשגחה בביתו למען הבטיחות שלו ולמען הבטיחות של הסובבים אותו.במקרים רבים חברי הוועדה יבקשו מהמבוטח לאשר ולחתום על הפרוטוקול שהכינו. למרבה הצער, במקרים רבים מבוטחים חותמים על פרוטוקולים מבלי שהקפידו לקרוא אותם כלל. מדובר בטעות כיוון שחתימת המבוטח מהווה הסכמה לנכונות הדברים המופיעים בפרוטוקול. לאור זאת, עליכם לוודא שכל התלונות וכל הפרטים שציינתם אכן מופיעים בפרוטוקול. אם תלונה מסוימת לא מופיעה, באפשרותכם לבקש שיוסיפו אותה לפני שתחתמו.
 

הטיפ החשוב מכולם

 
כדי שתוכלו להציג את המקרה שלכם בצורה הטובה ביותר האפשרית, הטיפ הטוב ביותר הוא פשוט לשכור את שירותיו של עורך דין מקצועי העוסק בייצוג מבוטחים מול המוסד לביטוח לאומי. ליווי של עורך דין מקצועי יחסוך מכם לא מעט בירוקרטיה, יגדיל את הסיכויים שתביעתכם תתקבל וימקסם את הסיכויים שזכויותיכם ימוצו עד תום. בהצלחה!