עו"ד רונן אבניאל (ביטוח לאומי)
 
רונן אבניאל- משרד עורכי דין
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ייעוץ וייצוג משפטי מול ביטוח לאומי וחברות הביטוח
 
אנחנו נלווה ונעניק לכם שירות מקיף, הכולל תמיכה לאורך כל התהליך, וייצוג מקצועי ויעיל מול כל הגופים הרלבנטיים.
 
יש לכם אל מי לפנות!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

גמלת סיעוד

 

מהם התנאים לקבלת גמלת סיעוד?

 

כדי להיות זכאי לקבלת גמלת סיעוד מהמוסד לביטוח לאומי, יש לענות על חמישה תנאי זכאות. בואו לבדוק האם אתם עומדים בתנאים השונים

 
התנאי הראשון לזכאות לגמלת סיעוד הוא גיל ותושבות. המשמעות היא שרק תושבי ישראל יכולים להיות זכאים לגמלת סיעוד ורק אם הגיעו לגיל הפרישה (נשים – 62 שנים, גברים – 67 שנים). במקרים שבהם מדובר בתושב ישראל שקיבלת מעמד של תושב זמן מה לאחר שהגיע לגיל הפרישה, יהיה באפשרותו ליהנות מזכאות לגמלת סיעוד אם עלה לישראל לפי חוק השבות או אם קיבל ממשרד הקליטה סל קליטה.
 

הזכאות נקבעת בהתאם לרמת ההכנסה

 
הזכאות לגמלה נקבעת בין השאר בהתאם להכנסה, כאשר סכום ההכנסה משתנה בין השאר בהתאם למצבו המשפחתי של המבוטח. כך לדוגמה במקרים שבהם מדובר בשני בני זוג סיעודיים, יש לחבר את ההכנסות שלהם, לחלק ב-2 ולהתייחס לתוצאה כאל הכנסה של אדם יחיד לבדיקת ההכנסות. כשמדובר באדם יחיד, סכום ההכנסה המרבי שמאפשר לקבל גמלה מלאה, עומד על 10,551.

לפיכך אם לדוגמה אחד מבני הזוג מרוויח 11,000 שקלים והשני 9,000 שקלים, עדיין יהיה באפשרותם לקבל גמלה מלאה שכן 9,000 ועוד 11,000 הם 20,000 וכאשר מחלקים 20,000 ב-2, מקבלים 10,000. כפי שציינו, הזכאות תיבחן לפי הכנסה של סכום ההכנסות חלקי 2 וכיוון שיחיד יכול להרוויח עד 10,551 שקלים, הרי ששני בני הזוג זכאים לגמלה.

 

כיצד משפיעה ההכנסה על גובה הגמלה?

 
יחידים המשתכרים בין 15,827-10,551 שקלים, מקבלים גמלה מופחתת ב-50% ואילו יחידים שמשתכרים מעל 15,827 שקלים אינם זכאים לגמלת סיעוד. לעומת זאת בני זוג המשתכרים יחד עד 15,827 שקלים זכאים לגמלה מלאה, בני זוג המשתכרים בין 23,740-15,827 שקלים זכאים לגמלה מופחתת ב-50% ואילו בני זוג המשתכרים יחד מעל 23,740 שקלים, אינם זכאים לגמלת סיעוד.
 

תנאי 3 – המבוטח זקוק לעזרת הזולת במידה רבה

 
זהו ככול הנראה התנאי החשוב ביותר שכן אדם שאינו במצב סיעודי, אינו זקוק לגמלת סיעוד. המשמעות של הזדקקות לעזרת הזולת במידת רבה היא שהמבוטח זקוק לעזרה של אדם אחר על מנת לבצע פעולות יומיומיות במרחב הביתי ובכלל זה להתהלך בבית, להתרחץ, לאכול ולהתלבש. לחילופין ניתן יהיה לעמוד בתנאי השלישי אם ניתן יהיה להוכיח שהמבוטח זקוק להשגחה בביתו למען הבטיחות שלו ולמען הבטיחות של הסובבים אותו.
 

כיצד משפיעים המגורים על הזכאות לגמלה?

 
הן מבוטחים המתגוררים בדיור מוגן והן מבוטחים המתגוררים בביתם עשויים להיות זכאים לגמלת סיעוד תחת תנאים מסוימים. כך למשל, ניתן ליהנות מזכאות לגמלה אם מתגוררים במוסד סיעודי אך ורק אם שוהים במחלקה לעצמאיים או לתשושים שברישיון ובפיקוח של משרד הרווחה לפי חוק הפיקוח על המעונות. כמו כן אם המבוטח התחיל לקבל גמלת סיעוד ומעוניין לעבור לגור בבית אבות, עליו למלא טופס אישור על מגורים במוסד ולשלוח אותו לסניף המוסד לביטוח לאומי שלו על מנת לבדוק אם הוא עדיין יהיה זכאי לקבלת הגמלה.
 

תנאי 5 – המבוטח לא מקבל גמלה סיעודית אחרת

 
לא ניתן לקבל במקביל יותר מגמלת סיעוד אחת מגוף ממשלתי. לכן אם המבוטח מקבל קצבה ממשרד הביטחון (הטבה של עזרת הזולת מטעמים רפואיים או הטבה של ליווי), קצבה לטיפול אישי או קצבה להשגחה מאוצר המדינה או קצבה לשירותים מיוחדים לנכים קשים, יהיה עליו לבחור בין גמלת הסיעוד לבין הקצבה שהוא כבר מקבל.